Ženkleliuose regi krepšinio istoriją

Turi hobi, kuris galėtu sudominti ir kitus? Nesivaržyk, pasidalink juo

Ženkleliuose regi krepšinio istoriją

Standartinė Kelio žmonės » Ant Lie 28, 2015 5:09 pm

Į švarko atlapą segamas ženklelis – vieniems tik papildoma reklamos priemonė, kiti įsitikinę, kad
ženkliukas – tai viena iš meninių išraiškų, galinčių išsaugoti tam tikrą dalį istorijos, perteikti to meto pajautą, savitumą.

Su šalies, Europos ir Pasaulio krepšiniu susijusius ženkliukus ne pirmą dešimtmetį kolekcionuoja Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Kelių katedros docentas, FIBA krepšinio komisaras, Lietuvos olimpinės kolekcininkų asociacijos (LOKA) valdybos narys, dr. Kęstutis Skerys.

„Panevėžio keliuose“ eksponuota jo sukaupta ženklelių krepšinio tema kolekcija, ties stendais su retais eksponatais vertė stabtelėti ne vieną bendrovėje dirbantį ar apsilankiusį krepšinio mėgėją. Dvigubai malonu tai, kad kolekcijos autorių daugelis kelių inžinierių gerai prisimena dar iš studentiškų laikų, kai teko lankyti jo dėstomas paskaitas.

Mūsų laikraščio skaitytojams pateikiame pokalbį su „Panevėžio keliuose“ viešėjusius dr. Kęstučiu Skeriu apie jo kelią su krepšiniu, jo kaupiamas kolekcijas, ir apie tai, kad Lietuvoje savos gamybos krepšinio lentos ir lankai įdomūs ir išradingi.

Evelina SAVICKAITĖ

– Kokie buvo Jūsų, kaip kolekcionieriaus, pirmieji žingsniai?

- Kolekcionuoti pradėjau dar būdamas vaikas. Pirmosios kolekcijos pradžia – septintojo gimtadienio proga tėvelio padovanotas albumas, kuris neilgai trukus buvo užpildytas degtukų dėžučių etikėtimis. Kodėl degtukų dėžučių etiketės? Jos gražios, spalvotos, įdomios, pamokančios. Pamenu, jog mūsų namuose nebuvo galima rasti tvarkingų degtukų dėžučių – nuo visų būdavo jau mano nuklijuotos etiketės. Degtukų pirkimas taip pat trukdavo ilgiau nei įprasta. Rinkdavausi tik tas dėžutes, kurių etikečių nebuvo mano kolekcijoje, ir būtinai visas su skirtingomis etiketėmis.

Nuo tada, aš manau, ir prasidėjo mano pomėgis kolekcionuoti. Degtukų dėžučių etikečių albumas yra mano pirmoji kolekcija, kurią saugau ir branginu jau daugybę metų.

– Kokią reikšmę Jūsų gyvenime turėjo krepšinis?

– Kai man sukako dvylika metų, į mano gyvenimą įžengė krepšinis. Šiauliuose pradėjau lankyti krepšinio mokyką, ten žaidžiau įvairiose amžiaus grupėse: vaikų, jaunučių, moksleivių, jaunių. Pradėjęs studijuoti sostinėje, Kauno politechnikos instituto Vilniaus filiale, tęsiau savo pamėgtą veiklą. Žaidžiau instituto krepšinio komandoje „Inžinerija“ ir Vilniaus jaunių rinktinėje, su kuriomis iškovojau garbingą trečiąją vietą Lietuvoje.

Baigęs studijas iš krepšinio nepasitraukiau: žaidžiau „Spartos“ ir „Elektrografijos“ vyrų komandose. Džiugu, jog krepšinio aikštelėje susipažinau su treneriu Jonu Kazlausku ir kitais žinomais Lietuvos krepšinio pasaulio žmonėmis. Net ir įkopęs į penktają dešimtį žaidžiau krepšinį Viniaus veteranų komandoje, su kuria užėmėme pirmąją vietą Lietuvoje.

Baigęs žaisti krepšinį, nutariau teisėjauti krepšinio aikštelėje. 1988–aisiais tapau krepšinio teisėju, 1994–aisiais įgijau nacionalinę teisėjo kategoriją. Atsiradus galimybei, tapau krepšinio komisaru bei Europos krepšinio lygų sąjungos (ULEB) techniniu komisaru Europos taurės ir Eurolygos varžybose. Na, o prieš dešimtmetį (2005 m), išlaikius egzaminus Hamburge vykusiame seminare, man buvo suteikta tarptautinės kategorijos (FIBA) krepšinio komisaro licencija.

- Kaip kilo keliaujančių krepšinio miniatiūrų idėja?

– Pirmuosius ženkliukų kolekcijos egzempliorius įgyjau dar mokydamasis mokykloje. Jau tuomet vyko ženkliukų mainai su bendraklasiais. Mes, vaikai, rinkdavome ženkliukus, kuriuos tuo metu galima būdavo nusipirkti kioskuose. Pavyzdžiui, buvo miestų suvenyriniai ženkliukai.

Susiejus gyvenimą su krepšiniu, mano du pomėgiai – kolekcionavimas ir krepšinis – susipynė į vieną ir aš pradėjau kolekcionuoti būtent krepšinio ženkliukus. Nors kone kiekvieną miniatiūrą puošia oranžinis kamuolys ar krepšinio lankas, visi jie ypatingi, saviti ir svarbūs.

Brangiausi man tie ženkleliai, kurie sušildyti žmogaus rankų. Didžiausią vertę turi tie eksponatai, kurie yra iškovoti, laimėti, dėl kurių yra sudėta daugybė pastangų. Kai tokie ženkleliai patenka į mano rankas, tikras džiaugsmas. Vienas geriausių pavyzdžių – ženkliukas, skirtas 1959 metų Maskvoje vykusiam pasaulio moterų krepšinio čempionatui. Šį ženkliuką man padovanojo pati pasaulio čempionė Jūratė Daktaraitė.

Kaip surinkau tiek ženkliukų? Dalį pelniau pats, dalį pirkau, dalį gavau mainais, nemažą dalį gavau tiesiog iš kolegų teisėjų ir kitų žmonių. Kaip daugeliui kolekcininkų įprasta, kai kuriuos egzempliorius pats išprašydavau iš žmonių, kurių atlapuose pamatydavau akį pritraukusį ženkliuką. Nemažai prie kolekcijos pildymo prisidėjo buvęs FIBA krepšinio teisėjas Romualdas Brazauskas.

Sukaupęs jau tūkstantį perkopusią kolekciją, pamaniau, kad dulkėti rūsyje jiems nėra ko, ženkliukus turi išvysti žmonės, juk tai – dalis krepšinio istorijos.

Pirmieji ženkliukuose įamžintus krepšinio motyvus galėjo išvysti VGTU studentai ir darbuotojai. Vėliau paroda nukeliavo į Kaune esančią Vytauto Didžiojo universiteto biblioteką, paskui – į Kauno, Šiaulių viešąsias bibliotekas. Taip ir gimė keliaujančios parodos „Krepšinis ženkleliuose“ idėja. Pradėjau nuo VĮ „Automagistralė“, paroda jau pabuvojo Vilniaus, Alytaus, Utenos regiono keliuose. Dabartinis parodos kelias – kelininkų įmonės. Iš valstybės įmonės “Panevėžio regiono keliai“ paroda atkeliavo pas jus, į AB „Panevėžio keliai“, iš Panevėžio važiuoja pas Šiaulių kelininkus, ir taip iki Klaipėdos.

Tokį parodos kelią pasirinkau dėl to, nes aš pats esu kelininkas. Nors savomis rankomis kelių tiesti ir neteko, jau per keturiasdešimt metų esu Vilniaus Gedimino Technikos universiteto Kelių katedros dėstytojas, docentas, - todėl keliai man yra labai artimi. Esu apdovanotas Kelininko garbės ženklu, ir šį apdovanojimą labai vertinu.

Joniškio Krepšinio muziejui esate padovanojęs ženklelių rinkinį, kurį sudarė Europos krepšinio federacijų ženkleliai. Esate pristatęs degtukų parodą „Sierčikai“, krepšinio ženkliukų, krepšinio lankų nuotraukų ir pieštukų kolekcijas. Papasakokite, prašau, plačiau.

– VGTU bibliotekoje tik prisidėjau prie parodos „Sierčikai“ rengimo, pasiūliau savo turimus eksponatus, susijusius su degtukų tema, bibliotekos darbuotojai p. Vykintai, kuri kolekcionuoja degtukų dėžutes.

Pieštukus renku nuo seno, kai į mano rankas pateko Meksiko vasaros olimpinių žaidynių (1968 m.) proga išleistas pieštukas, kuris mane sužavėjo, nes tuo metu spalvingų, gražių pieštukų nebuvo. Iš viso esu surinkęs virš 900 skirtingų pieštukų iš apie 30 Pasaulio šalių. Pieštukų pirmoji paroda surengta Šiaulių P. Višinskio viešojoje bibliotekoje, vėliau antroji - VGTU bibliotekoje.

Krepšinio lankų nuotraukų kolekcijos, kuri buvo eksponuojama ir Jūsų įmonėje, idėja kilo tada, kai įsigijau sodybą kaime. Kaskart į ją važiuodamas, kaimuose prie namų, klojimų, garažų pastebėdavau įvairiausias savos gamybos krepšinio lentas su lankais. Galbūt kitas žmogus ir neatkreiptų dėmesio į jas, tačiau mano gyvenimas susietas su krepšiniu, todėl akis tarsi savaime už tų lentų užkliūdavo. Kai tik pamatydavau įdomesnės konstrukcijos krepšinio lentas ar stovus, sustodavau ir juos nufotografuodavau. Nuotraukų yra apie 200 ir vis rinkinį papildau naujomis. Atrodo, kad Panevėžio kaip tik nėra parodoje... Reikės pasidairyti atidžiau po Panevėžio apylinkes.

Galiu teigti, jog iš visų vietų, kuriose teko lankytis, Lietuvoje krepšinių lentos yra gražiausios. Dauguma jų nė neatitinka krepšinio lentų matmenų, dažniausiai būna tik lenta ir lankas, tačiau visos jos labai įdomiai sukonstruotos. Prieš kelerius metus Lietuvoje vykusio Europos čempionato proga buvo rengiamas krepšinio lentų fotografijų konkursas – dvi mano nuotraukos pateko į geriausiųjų dešimtuką.

– Ačiū už pokalbį.

Andriaus Repšio nuotr.
Prikabinti failai
Krepsinis zenkleliuose_Kestutis Skerys_2015_07_21 (20).jpg
Krepsinis zenkleliuose_Kestutis Skerys_2015_07_21 (20).jpg (39.24 KiB) Peržiūrėta 5793 kartus(ų)
Krepsinis zenkleliuose_Kestutis Skerys_2015_07_21 (18).jpg
Krepsinis zenkleliuose_Kestutis Skerys_2015_07_21 (18).jpg (45.71 KiB) Peržiūrėta 5793 kartus(ų)
Krepsinis zenkleliuose_Kestutis Skerys_2015_07_21 (17).jpg
Krepsinis zenkleliuose_Kestutis Skerys_2015_07_21 (17).jpg (45.6 KiB) Peržiūrėta 5793 kartus(ų)
Krepsinis zenkleliuose_Kestutis Skerys_2015_07_21 (15).jpg
Krepsinis zenkleliuose_Kestutis Skerys_2015_07_21 (15).jpg (41.38 KiB) Peržiūrėta 5793 kartus(ų)
Krepsinis zenkleliuose_Kestutis Skerys_2015_07_21 (13).jpg
Krepsinis zenkleliuose_Kestutis Skerys_2015_07_21 (13).jpg (53.57 KiB) Peržiūrėta 5793 kartus(ų)
Krepsinis zenkleliuose_Kestutis Skerys_2015_07_21 (14).jpg
Krepsinis zenkleliuose_Kestutis Skerys_2015_07_21 (14).jpg (44.96 KiB) Peržiūrėta 5793 kartus(ų)
Krepsinis zenkleliuose_Kestutis Skerys_2015_07_21 (12).jpg
Krepsinis zenkleliuose_Kestutis Skerys_2015_07_21 (12).jpg (46.1 KiB) Peržiūrėta 5793 kartus(ų)
Krepsinis zenkleliuose_Kestutis Skerys_2015_07_21 (11).jpg
Krepsinis zenkleliuose_Kestutis Skerys_2015_07_21 (11).jpg (57.76 KiB) Peržiūrėta 5793 kartus(ų)
Krepsinis zenkleliuose_Kestutis Skerys_2015_07_21 (10).jpg
Krepsinis zenkleliuose_Kestutis Skerys_2015_07_21 (10).jpg (59.52 KiB) Peržiūrėta 5793 kartus(ų)
Krepsinis zenkleliuose_Kestutis Skerys_2015_07_21 (9).jpg
Krepsinis zenkleliuose_Kestutis Skerys_2015_07_21 (9).jpg (56.26 KiB) Peržiūrėta 5793 kartus(ų)
Krepsinis zenkleliuose_Kestutis Skerys_2015_07_21 (4).jpg
Krepsinis zenkleliuose_Kestutis Skerys_2015_07_21 (4).jpg (53.32 KiB) Peržiūrėta 5793 kartus(ų)
Kelio žmonės
Site Admin

Grįžti į Kelio žmonių pomėgiai ir laisvalaikis

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias