Nardymas praturtina aštriais pojūčiais, 2012-03-22

Turi hobi, kuris galėtu sudominti ir kitus? Nesivaržyk, pasidalink juo

Nardymas praturtina aštriais pojūčiais, 2012-03-22

Standartinė Kelio žmonės » Pen Sau 18, 2013 12:46 pm

Nardymas praturtina aštriais pojūčiais ir šviežiomis mintimis

Rita MISIŪNIENĖ

Efektyviam darbui užtikrinti būtinas ne tik žinių ir patirties kraitis bei loginis mąstymas, bet ir kokybiškas poilsis, bent jau kartą į metus, kuomet kelininkai gali sau leisti atostogas dar neprasidėjus darbų sezonui. Trys AB „Panevėžio keliai“ darbuotojai geležinkeliečiai - projektų inžinieriai Ramutė Varnaitė ir Vaidotas Sinkevičius bei statybos vadovas Darius Vėbra patikina: realus atotrūkis nuo atsakingų darbų ir pagal galimybes komfortiškas poilsis nuplauna nuovargio dulkes, leidžia įgyti naujų įspūdžių ir patirties, tarsi naujai pažvelgti į pasaulį, pasimėgauti maloniomis valandomis, net jeigu jos susijusios su rizika ir galimais pavojais.
„Baltijos jūra labai skiriasi nuo Raudonosios - šioji turi nuostabų povandeninį pasaulį, kuriame gausu delfinų, vėžlių, akmenžuvių, čia šiltas skaidrus vanduo, bene gražiausia spalvinga augmenija, tad ir giliau nerti nebaisu. O Baltijos jūra nelabai draugiška: tamsi, šalta, didelės bangos ir pavojingos srovės. Visada prieš neriant reikia žinoti, kur iškilsi, ir puikiai orientuotis su kompasu“, - pasakojo D.Vėbra, kiekvieną žiemą besistengiantis nors savaitę panardyti Raudonojoje jūroje.

Kelio ženklai - aukščiau visko
Pirmąkart nardymu susidomėjęs 2006-aisias kelininkas savo pomėgio nė už ką neatsisako, nes įgyta patirtis skatina domėtis naujais neatrastais dalykais. Narų klubui DiveLT, vienijančiam apie dvi dešimtis šio sporto mėgėjų, priklausantis D.Vėbra gavo jau ketvirtąjį sertifikatą, turi PADI Rescue naro sertifikatą. Rimti dokumentai tik patvirtina jauno vyro atsakingumą ir žingeidumą. Kartu tai - ir noras išsaugoti gamtos povandeninį paveldą bei palaikyti ryšius bendradarbiaujant su mokslininkais - gamtos mokslų profesoriais, archeologais, geografais bei hidrologais.
Pasak D.Vėbros, Lietuva irgi labai turtinga šalis, turinti daug neištyrinėtų vandens telkinių, įdomių apsemtų vietovių, povandeninių šaltinių, netgi užlietų gyvenviečių su visomis oficialiomis nuorodomis. „Vienas netikėtų ir įsimintinų vaizdų po vandeniu - 22 metrų gylyje pamačiau mišką...taip gražiai ir paslaptingai jis atrodė, medžiai puikiai išsilaikę. Tokie vaizdai būtų daug ko verti. Esu nardęs Graikijoje, 103 km gylio Ančios ežere Lenkijoje, netgi Molėtuose, o Kaliningradas įsiminė apsemtu kaimu su visais namukais ir virš vandens kyšančiais kelio ženklais“, - šypsojosi naras-kelininkas, vieną kartą savame krašte vos neįsisukęs į netikėtai prieš akis atsiradusį 2x2 metrų pločio skaidriausio šaltinio versmės sūkurį.
Ne kartą nardęs ir po ledu, filmuojantis ir fotografuojantis po vandeniu D.Vėbra pasakojo, kad neriant į skirtingą gylį svarbu tinkamai pasirinktas naro kostiumas ir mišiniai, kuriais kvėpuojama. Su šlapiuoju kostiumu galima nardyti šiltų kraštų jūrose, ežeruose ar telkiniuose iki trisdešimties metrų šiltame, maždaug 22-24 laipsnių vandenyje, o Lietuvoje tuo pačiu metų laiku vandens temperatūra būna vos 2-4 laipsniai šilumos, tuomet renkamasi keliasluoksnį neperšlampamą kostiumą.

Gelmėse laikomasi etiketo
Kai prasideda sportinis nardymas, kuriuo daugiausia užsiima profesionalūs narai, panirus giliau nei 30 metrų jau kvėpuojama oro mišiniais su heliu ar dujomis. „Sveikatai jie nekenkia, tačiau dėl nardymo teko gultis ir po skalpeliu, - prisimena D.Vėbra. - Nosies pertvarą teko operuoti ir viską pagaliau susitvarkyti, nes ji buvo nuo mažens silpnesnė, o gylis ir slėgis visada parodo silpniausias žmogaus vietas“.
Savo sveikata narai nuolat rūpinasi, tačiau realią grėsmę, pasak D.Vėbros, gyvybei gali kelti dugne rastos granatos ir nesprogę sviediniai - iškelti į paviršių šie radiniai sudomintų ir pareigūnus, tačiau labai tikėtina, kad išdžiūvę sprogtų. Dugne aptinkama įdomių ir vertingų dalykų, gamtos suformuotų unikalių kūrinių, tačiau pagal narų etiketą viskas paliekama kaip buvę, kad visu tuo galėtų pasigrožėti kiti nardantieji. „Jei kas radinius pasiima, tai tik povandeniniai piratai, narų etiketas mums draudžia tai daryti“.
Statybos vadovas D.Vėbra neslėpė, kad esant svarbiam reikalui narai mėgėjai prašomi neatsisako padėti specialiųjų tarnybų pareigūnams - ugniagesiams bei profesionaliems narams.

Pradėjęs nardyti metė rūkyti
Egipto Marsa Alam kurorte su tėvais neseniai poilsiavęs projektų inžinierius Vaidotas Sinkevičius atostogų irgi negali įsivaizduoti be nardymo. Prieš kelerius metus gimtadienio proga iš tėčio dovanų gavęs nardymo kursus jaunuolis jau 2008-aisiais ne sykį nardė Egipte, Kroatijoje, o praėjusiais metais susipirko visą reikiamą nardymo įrangą.
Tai, ką išvydo nardydamas šiltuose vandenyse, V.Sinkevičius apibūdina kaip gyvenimą kitoje, nepažįstamoje erdvėje. Nepamirštami įspūdžiai ir iš ankstesnės 14 dienų kelionės į Šarm El Šeichą. „Egiptas juk dykuma, o po vandeniu pasaulis labai spalvingas. Prieš akis - koraliniai rifai, viskas atrodo kaip kosmose, tarsi kitas gyvenimas. Man tai - fantastika. Pro šalį praplaukia gigantiškos morenos, jos gyvena urvuose, aplinkui mus ratus suko ir mažas rykliukas. Nieko jis nepuolė, pats bijojo žmonių, apsisuko ir dingo. Labai gražios skorpionžuvės ir vieni didžiausių, maždaug 1,20 metro dydžio vėžliai. Pamenu, pro skorpionžuves praplaukiau turbūt per arti, nes viena atsisukusi paskui mane sekė ir buvo pasiruošusi apginti savo šeimą“.
V.Sinkevičius pasakojo, kad nardant iš pradžių visada palydi draugeliai, vadinamieji badžiai, kad vandenyje kas nenutiktų. Tačiau rizikingų akimirkų vis tiek būta. Neriant į 20 metrų gylį pakanka 12 litrų deguonies baliono, tačiau kartais patikima įranga paveda. „Lenkijoje nardant užšąlo reguliatorius ir teko atlikti iškėlimą, bet nardymas tikrai davė naudos - mečiau rūkyti“, - šypsosi patirties įgijęs vaikinas.
V.Sinkevičius prisipažino: būta atvejo, kai nelabai paisė instrukcijų ir profesionalių narų patarimų deguonimi kvėpuoti ne ilgiau kaip valandą, ir tą pačią dieną buvo panėręs netgi tris kartus, tik trumpesnį laiką. Išlipus į krantą nuo deguonies pertekliaus svaigo galva ir apie nardymą nebesinorėjo galvoti. Tačiau po keleto mėnesių šis adrenalino kupinas pomėgis labai įtaigiai vilioja vėl nerti.

Tarp vulkano ir flamenko
Bene saugiausias ir panašiausias į tikras atostogas buvo Ramutės Varnaitės poilsis Tenerifės saloje. Vienuolika nuostabių dienų, vos pusė kilometro iki Atlanto vandenyno, vulkaninės kilmės smėlis ir pustuštis paplūdimys. Viso to grožio ir malonumo netgi nesugadino įkyrūs negrai, gatvelėse kone įkyriai čiumpantys turistus už rankovių ir siūlantys tariamai originalius garsiausių firmų gaminius.
„Pliaže sužavėjo mane senos bobulytės - jos dėl nieko nekompleksuoja, netgi kaitindamosios saulėje nusimetė viršutinę kostiumėlio dalį. Ispanai ir aptarnaujantis personalas - draugiški, paslaugūs, subtiliai, tarsi nepastebimai pasidomintys dėl pageidavimų ar nuomonės. Teniso kortai, žaidimų aikštelės vaikams, begalė malonių spalvų ir kvapų - jaučiuosi labai pailsėjusi“, - džiaugėsi R.Varnaitė, apsigyvenusi komfortiškame anglų viešbutyje.
Netoliese esančiame prabangiame viešbutyje R.Varnaitė matė ir poilsiaujančias jaunesniosios kartos Holivudo aktores. „Paprasta laisvalaikio ar sportinė apranga, o ant kaklo - perlų vėrinys. Vien jau eisena ir laikysena kaip tikros žvaigždės. Iš Lietuvos žvaigždžių mačiau ilsėjosi mūsų Mantukas, tiksliau - stilistas Mantas Petruškevičius“, - šypsojosi moteris.
Kultūrinis-pramoginis salos gyvenimas paliko geriausių įspūdžių - kartu perpinta moderni ir išlikusi senovinė architektūra, skambantys fontanai, vandenyno bangomis skriejantys burlentininkai, saloje stūksantis Teidės vulkanas, įvairūs koncertai, piramidžių teatras, Kleopatros dvasia. Tačiau labiausiai R.Varnaitei įsiminė temperamentingi ir nuoširdūs profesionalios trupės flamenko šokiai: „Karmen“ teatro trupės spektaklį mačiau Vilniuje, todėl buvo įdomu pamatyti tą patį trupės spektaklį jų savame teatre. Įspūdis neišdildomas“.
Prikabinti failai
Nardymas praturtina aštriais pojūčiais ir šviežiomis mintimis.JPG
Nardymas praturtina aštriais pojūčiais ir šviežiomis mintimis.JPG (98.07 KiB) Peržiūrėta 2057 kartus(ų)
Nardymas praturtina aštriais pojūčiais ir šviežiomis mintimis (1).jpg
Nardymas praturtina aštriais pojūčiais ir šviežiomis mintimis (1).jpg (115.91 KiB) Peržiūrėta 2057 kartus(ų)
Nardymas praturtina aštriais pojūčiais ir šviežiomis mintimis (2).JPG
Nardymas praturtina aštriais pojūčiais ir šviežiomis mintimis (2).JPG (77.65 KiB) Peržiūrėta 2057 kartus(ų)
Nardymas praturtina aštriais pojūčiais ir šviežiomis mintimis (3).JPG
Nardymas praturtina aštriais pojūčiais ir šviežiomis mintimis (3).JPG (86.39 KiB) Peržiūrėta 2057 kartus(ų)
Nardymas praturtina aštriais pojūčiais ir šviežiomis mintimis (4).JPG
Nardymas praturtina aštriais pojūčiais ir šviežiomis mintimis (4).JPG (132.72 KiB) Peržiūrėta 2057 kartus(ų)
Nardymas praturtina aštriais pojūčiais ir šviežiomis mintimis (5).jpg
Nardymas praturtina aštriais pojūčiais ir šviežiomis mintimis (5).jpg (158 KiB) Peržiūrėta 2057 kartus(ų)
Nardymas praturtina aštriais pojūčiais ir šviežiomis mintimis (6).jpg
Nardymas praturtina aštriais pojūčiais ir šviežiomis mintimis (6).jpg (150.87 KiB) Peržiūrėta 2057 kartus(ų)
Nardymas praturtina aštriais pojūčiais ir šviežiomis mintimis (7).jpg
Nardymas praturtina aštriais pojūčiais ir šviežiomis mintimis (7).jpg (66.01 KiB) Peržiūrėta 2057 kartus(ų)
Nardymas praturtina aštriais pojūčiais ir šviežiomis mintimis (8).jpg
Nardymas praturtina aštriais pojūčiais ir šviežiomis mintimis (8).jpg (147.94 KiB) Peržiūrėta 2057 kartus(ų)
Nardymas praturtina aštriais pojūčiais ir šviežiomis mintimis (9).jpg
Nardymas praturtina aštriais pojūčiais ir šviežiomis mintimis (9).jpg (95.15 KiB) Peržiūrėta 2057 kartus(ų)
Nardymas praturtina aštriais pojūčiais ir šviežiomis mintimis (10).jpg
Nardymas praturtina aštriais pojūčiais ir šviežiomis mintimis (10).jpg (83.74 KiB) Peržiūrėta 2057 kartus(ų)
Nardymas praturtina aštriais pojūčiais ir šviežiomis mintimis (11).jpg
Nardymas praturtina aštriais pojūčiais ir šviežiomis mintimis (11).jpg (168.09 KiB) Peržiūrėta 2057 kartus(ų)
Nardymas praturtina aštriais pojūčiais ir šviežiomis mintimis (12).JPG
Nardymas praturtina aštriais pojūčiais ir šviežiomis mintimis (12).JPG (77.16 KiB) Peržiūrėta 2057 kartus(ų)
Kelio žmonės
Site Admin
 
Pranešimai: 1552
Užsiregistravo: Pir Lap 19, 2012 5:59 pm

Grįžti į Kelio žmonių pomėgiai ir laisvalaikis

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias

cron