Mechanizatorius darbą pradeda įsijungdamas kompiuterį

Informacija apie išmaniųjų statybos įrankių panaudojimą, technologines naujoves, jų pritaikomumą, ekploatacijos praktiką

Mechanizatorius darbą pradeda įsijungdamas kompiuterį

Standartinė Kelio žmonės » Ant Rgs 29, 2015 11:35 am

Pažanga: mechanizatorius darbą pradeda įsijungdamas kompiuterį- tęsinys

Kristina SAVICKAITĖ


Bendrovės technologinio skyriaus vadovas Tomas Bačiūnas sako, kad kolektyve suburti išties gabūs ir „užsidegę“ darbuotojai. Inovacijų nauda neabejojantys specialistai AB „Panevėžio keliai“ kuria ir diegia pačias pažangiausias technologijas. Skyriaus vadovas įsitikinęs – kad šiais laikais išliktum konkurencingas, tobulėjimas yra būtinas.

– Gerbiamas Tomai, kokia yra pagrindinė Jūsų skyriaus specializacija?

– Pirmiausia noriu padėkoti įmonės vadovybei už palaikymą, diegiant naujausias technologijas. Šioje srityje matau didelę prasmę, galimybes ir naudą įmonei. Pagrindinė mūsų idėja – nutiesti jungtį tarp projektavimo ir statybos. Technologines naujoves panaudojame darbų kokybei ir įmonės konkurencingumui didinti. Pagrindinė skyriaus specializacija – skaitmeninių kelio modelių kūrimas. Kitaip sakant, prieš statant kelią tikrovėje, pirmiausia jį pastatome kompiuteryje. Tai kažkiek panašu į projektavimą. Sakyčiau, tai specializuotas darbas, sujungiantis statybą ir projektavimą. Mes projektuojame trimačius objektus. Stengiamės juos vietovėje „nužymėti“ ar pamatuoti, priklausomai nuo užduoties.

– Papasakokite apie šiuo metu aktyviai diegiamas automatinio valdymo sistemas. Kokią funkciją jos atlieka?

– Visos automatinio valdymo sistemos yra skirtos darbams optimizuoti. Darbas su sistemomis gerokai produktyvesnis – daug efektyviau panaudojamos modernių mechanizmų galimybės. Darbai atliekami ne tik efektyviau, bet ir sparčiau, tiksliau bei kokybiškiau. Į mechanizmą įdiegiama automatinio valdymo sistema, sistemos pozicionuojamos statybos aikštelėje. Nuo to momento operatorius atlieka darbą be papildomo „nužymėjimo“. Mechanizatorius paprasčiausiai gali greičiau ir tiksliau įgyvendinti užduotį.

– Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad modernios technologijos tarsi atleidžia žmogų nuo galvojimo?


– Taip tikrai nėra. Modernios sistemos tikrai nėra panacėja. Žmogaus jos nepakeis. Jas pavadinčiau įrankiu, galinčiu padėti darbą atlikti geriau. Pavyzdžiui, kompiuteris. Jis irgi iš dalies galvoja už žmogų. Bet iš esmės tai tik įrankis. Vienas žmogus naudoja bazines kompiuterio funkcijas, o kitas, labiau įsigilinęs į jo skaičiavimo pajėgumus ir automatizaciją, panaudoja jį daug efektyviau.
Tas pats ir su automatinėmis valdymo sistemomis. Momentinis efektas, įdiegus sistemą į mechanizmą, iškart jaučiamas, tačiau didysis efektyvumo potencialas pereina į darbų vadovo ir mechanizmo operatoriaus rankas. Operatorius, sakyčiau, kaip tik pasidaro kaip niekada svarbus. Jam kompiuteris pateikia informaciją apie projektą, su kuriuo mechanizatorius dirba. Padedant kompiuteriui žmogus gali visiškai įgyvendinti projektuotojo sumanytą projektą.

– Kokiu būdu į įmonės technologijas „įdarbinami“ palydovai?

– GPS* – amerikiečių standartas. Analogus yra sukūrę ir europiečiai, rusai, kinai. Bendrai šios sistemos vadinamos **GNSS. Minėtos technologijos mūsų šalies statybos sektoriuje dabar ypač „ant bangos“. Dalis mūsų sistemų taip pat naudoja GNSS technologijas. Veikiančiais palydovų tinklais galime nustatyti, kur tiksliai statybos aikštelėje yra mechanizmas. Įdiegus skaitmeninį projektą, tiek operatorius mašinoje, tiek projektuotojas mato simuliuotą vaizdą. Turiu omeny, ne tik kur realiai ant žemės yra mechanizmas, bet matoma ir jo vieta pačiame projekte. Tam tikra prasme tai virtuali realybė mechanizmui, kuris važinėja skaitmeniniame pasaulyje ir įgyvendina projektuotojo idėjas.

– Papasakokite, kuo konkrečiai skiriasi užduotys darbuotojams šiandien, įdiegus automatinio valdymo sistemas, ir buvusios anksčiau?

– Darbų vadovas tiek prieš kelerius metus, tiek dabar lieka savo pozicijoje, t. y. jis yra žmogus, vadovaujantis darbams. Tik anksčiau jo vaidmuo kaip asmens, „nužyminčio“ projektą vietovėje, buvo daug svarbesnis. Šiandien panaudojant skaitmenines technologijas galima maksimaliai eliminuoti žmogiškųjų jungčių seką nuo projektuotojo iki pat mechanizatoriaus.
Štai paprastas pavyzdys. Anksčiau iš projektuotojo kažkas turėjo gauti projektą, jį atspausdinti, perskaityti, o kitas turėjo jį interpretuoti, sudaryti geodezinę knygą. Galų gale visa tai kažkas turėjo perduoti meistrui į aikštelę. Meistras ją perskaitydavo ir tik tada pateikdavo mechanizatoriui. Tokią ilgą grandžių seką dabar galime pakeisti vienu – internetu persiųstu duomenų paketu. Projektuotojo parengtas projektas suderinamas su darbų vadovais ir pateikiamas į gamybą. Svarbu ne tik tai, kad sutaupomas laikas, kuris, kaip žinia, „suvalgo“ įmonės pelną ir resursus. Svarbu ir tai, kad tokiu būdu mažėja galimybių suklysti.

– Kaip diegiamas technologijas priima žmonės?


– Dažniausiai žmonių reakcija būna labai radikali. Nuo „kam man to reikia?“ iki „aš be šito nebedirbsiu“. Turiu omenyje tiek darbų vadovus, tiek mechanizatorius. Kartais nenoras susipažinti su technologijomis kyla iš baimės netekti darbo. Bet aš visada sakau, kad technologijų nereikia bijoti, reikia tiesiog prisitaikyti dirbti naujoje aplinkoje. Pvz., tas pats darbų vadovas, jeigu jam beveik nebereikės nivelyro, jis daugiau laiko galės skirti vadovavimo darbams. Kai įvyksta tas pokytis, kai darbų vadovas supranta, kad panaudodamas sistemas jis sutaupo laiko, kurį gali skirti kitiems darbams, gauname labai gerus rezultatus. Procesas vyksta nepalyginamai greičiau.

– Tai dialogas tarp abiejų pusių reikalingas?


– Norint pasiekti gerų rezultatų, dialogas yra būtinas. Stengiamės kiekvieną kartą ieškoti būdų, kaip pasiekti maksimumą. Kartais daugiau laiko reikia skirti aiškinimui apie pačią sistemą. Kartais prasmingiau daugiau laiko su žmonėmis praleisti objekte. Mano skyriaus darbuotojai dalyvauja, moko, konsultuoja ir prieš prasidedant darbams, ir jau pačiame objekte. Visada stengiamės padėti.

– Kas geriau priima naujoves: jaunimas ar vyresni, labiau patyrę kolegos?

– Jaunimas naujoves, aišku, priima lengviau. Juk jie jau „gimė“ rankose laikydami mobiliojo ryšio telefonus ir kompiuterius. Tad dar vienas kompiuteris viename mechanizme jaunajai kartai – natūrali vystymosi tąsa. Bet įdomių tendencijų pastebėjau bendraudamas ir su vyresniais žmonėmis.
Štai pavyzdys. Naują sistemą buvo nuspręsta diegti į vieną iš ekskavatorių. Po tam tikro laiko ekskavatorius su visa „puokšte“ naujovių buvo grąžintas į objektą. Kaip į patobulintą mechanizmą sureagavo patyręs, garbaus amžiaus mechanizatorius? Pirmiausia – skeptiškai: „Kam tos nesąmonės? Man iki pensijos dveji metai, nieko gero čia nebus.“ Po trijų dienų teko lankytis objekte, kuriame darbavosi minėtas mechanizatorius. Sunku patikėti, bet vyriškis entuziastingai man rodė visus sistemos privalumus ir tikrai džiaugėsi naujomis galimybėmis. Taigi žmogui, kuris su kompiuteriu bendrauja retai, prireikė vos trijų dienų „perkąsti“ sistemą ir dirbti gerokai produktyviau.

– Kaip vyksta apmokymai, supažindinimas su naujosiomis sistemomis?

– Norisi, kad kiekvienas žmogus teisingai priimtų šias naujas sistemas. Nesvarbu, ar tai būtų mechanizatorius, ar darbų vadovas. Todėl prieš pradedant dirbti išsiaiškiname jo lūkesčius, kaip jis tai supranta, ir tuomet pradedame nuosekliai aiškinti, rodyti, kas dabar bus kitaip, kaip keisis darbas mašinoje, objekte. Visi kartu bendrai sutariame, kaip tai atrodys, kaip bus daroma. Statybos vadovai prieš atliekant darbus numato tai technologijos darbų projektuose. Mokymai taip pat vyksta ir kartu su statybos darbais. Mokomės visi kartu – ir jie, ir mes.

– Tai vis dėlto, ar taip sparčiai vystantis technologijoms tikėtina, kad jos išstums žmones?

– Tikrai ne. Kiekvienas žmogus, kuris savo darbe nori būti įvertintas, stengiasi ir prisitaiko. Tobulėjantis žmogus visada ras savo vietą įmonėje. Šios sistemos nepakeis žmonių. Bent jau tos, apie kurias šiandien kalbame. Sistemas kažkas turi aptarnauti, prižiūrėti. Galų gale tikrai ne visi darbai šiomis sistemomis padaromi. Dar yra daug erdvės tobulėti.

– Kiek laiko jau diegiamos automatinio valdymo sistemos?


– Jau ketvirti metai, kaip dirbu šioje srityje mūsų įmonėje. Su vadovybe daug kalbėjome, svarstėme, kol sprendimas buvo priimtas. Didžiuosiuose objektuose sistemos jau sėkmingai taikomos.

Laikraštis "Kelio žmonės", Nr. 26
Prikabinti failai
kelias.png
Skaitmeninis kelio modelis
kelias.png (84.55 KiB) Peržiūrėta 1378 kartus(ų)
tomas baciunas (2)_forumui.jpg
tomas baciunas (2)_forumui.jpg (118.42 KiB) Peržiūrėta 1378 kartus(ų)
Kelio žmonės
Site Admin
 
Pranešimai: 1406
Užsiregistravo: Pir Lap 19, 2012 5:59 pm

Grįžti į Išmanioji statyba

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias

cron