Mechanizatorius darbą pradeda įsijungdamas kompiuterį, III

Informacija apie išmaniųjų statybos įrankių panaudojimą, technologines naujoves, jų pritaikomumą, ekploatacijos praktiką

Mechanizatorius darbą pradeda įsijungdamas kompiuterį, III

Standartinė Kelio žmonės » Sek Spa 11, 2015 2:38 pm

Pažanga: mechanizatorius darbą pradeda įsijungdamas kompiuterį (tęsinys)

Kristina SAVICKAITĖ

Ar iš tiesų pasitelkus naująsias technologijas darbai gerokai paspartėjo? Kaip su išmaniosiomis sistemomis „draugauja“ darbų vadovai ir mechanizatoriai? Apsilankėme Šalčininkų rajone, rekonstruojamame kelio ruože Vėžionys–Dainava–Pabarė–Butrimonys. Šio kelio atkarpoje nuo 17,9 iki 22,5 kilometro klojama 6 cm storio viensluoksnė asfaltbetonio danga. Apie darbų specifiką, pasitelkus naujausias technologijas šiame objekte, kalbamės su AB „Panevėžio keliai“ statybos darbų vadovu Edmundu Butkumi.


– Gerbiamas Edmundai, ar jau spėjote pajusti naujųjų sistemų naudą?

– Naujųjų sistemų naudą ypač pajautėme tuomet, kai reikėjo kloti vamzdžius, tvarkyti šlaitus, atkurti kelio geometriją. Atstatyti „į šonus išėjusį“ kelią nėra lengva. Anksčiau šiam darbui reikėdavo gerokai daugiau laiko ir žmonių. Vienas su liniuote nuolydžius matuoja, kitas – pločius, aukščius. Dabar pasitelkę navigaciją viską matome 3D formatu. Peilis pats žino, kiek smigti.

– Kokių darbų be naujųjų technologijų jau nelabai ir įsivaizduotumėte?

– Sistema ypač palengvina darbus formuojant nuolydžius. Viskas apskaičiuota procentais. Buldozeris „mato“ ašį, kraštą. Praktiškai galėtume jį vieną paleisti dirbti. Operatoriui belieka sekti darbus. Man, pavyzdžiui, patinka, kad ekskavatorius iškart formuoja šlaitą, jis „mato“ šlaito briauną ir nuolydį. Tas pats su grioviais. Nebereikia tiek vargo, skaičiavimo, kuoliukų statymo. Pavyzdžiui, šiandien, tokiu lietingu oru, niveliuoti išties būtų sudėtinga, viskas aprasoję. Markerio žymes nuo kuoliukų lietus netrukus nuplautų.

– Ar lengvai priėmėte išmaniosiomis sistemomis patobulintą techniką?

– Mes lengvai priėmėme, jau pripratome. Dabar čia turime du buldozerius. Vienas jų – be naujų sistemų. Su juo rimtų darbų nebeatliekame. Jis tik padaro vadinamąją „mėsą“, o toliau dirba išmanusis jo brolis.

– Jūsų nuomone, ar kituose objektuose taip pat reikėtų pasitelkti šias sistemas?

– Rimtame objekte tikrai reikėtų. Mechanizmai su šiomis sistemomis yra vedantieji. Darbus, kuriuos atlieka ne tokie išmanūs ekskavatoriai ar buldozeriai, kai kada tenka taisyti. Atsigabenę techniką su įdiegtomis 3D sistemomis, atliktus darbus patikriname, jei reikia, koreguojame, pripilame daugiau smėlio ir pan. Kiekviename objekte, deja, išmanaus buldozerio nepastatysi, per brangus malonumas.

– Ar sumažėjo žmonių objekte?

– Taip. Kad ir išmušimo darbams jau reikia mažiau žmonių. Aišku, savikontrolės tikslais reikiamus matmenis mes nustatome ir senais metodais. Tiesiog tam, kad pasitikrintume.

– Ar nesibaiminate, kad objekte liks darbuotis tik mašinos, o žmonių nebereikės?

– Nemanau. Žmonėms darbo visada atsiras. Sistemos kažkiek sumažina atsakomybę, nes tiesiog lieka mažiau šansų suklysti. Bet šlaituoti, grėbliuoti žmogaus vis tiek reikės.

– Kuo Jums asmeniškai palengvėjo darbas?

– Man, kaip statybos darbų vadovui, šios sistemos leidžia daugiau laiko susitelkti pačių darbų organizavimui. Nebereikia per daug gilintis į aukščius, pločius, skaičiuoti, rengti geodezines knygas ir pan. Darbai gerokai paspartėjo.

Laikraštis "Kelio žmonė"s, Nr. 26
Prikabinti failai
objektas_forumui.jpg
objektas_forumui.jpg (226.06 KiB) Peržiūrėta 1551 kartus(ų)
edmundas butkus (5)_forumui.jpg
edmundas butkus (5)_forumui.jpg (131.38 KiB) Peržiūrėta 1551 kartus(ų)
Kelio žmonės
Site Admin
 
Pranešimai: 1406
Užsiregistravo: Pir Lap 19, 2012 5:59 pm

Grįžti į Išmanioji statyba

Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias

cron